Darmowa dostawa od 70,00 zł

Zdrowe odżywianie – od czego zacząć i jak zmienić

2020-01-15
Zdrowe odżywianie – od czego zacząć i jak zmienić

Nowy rok to nowe motywacje, cele i chęć do zmian. Jedną z takich chęci jest zdrowsze odżywianie. Od czego zacząć i jak wytrwać w diecie?

Na początek warto powiedzieć jedno: dieta to styl życia. To nie chwilowe zmiany, to nie głodówki, kilkudniowe jadłospisy składające się tylko z soków etc. Dieta powinna być zatem urozmaicona, powinna też zawierać produkty, które nie tylko lubimy, ale także takie, które nasz organizm toleruje. Zachęcamy do rozpoczęcia zmian nawyków żywieniowych od najmniejszych, ale niezwykle ważnych kroków i zapewniamy, że będziecie chcieli więcej!

Małymi krokami do dużego celu

Zaczynamy od podstaw czyli śniadania. Jadasz z rana chleb? Zamień jasne pieczywo na ciemne, pamiętając o sprawdzonym źródle – wybierz pieczywo z dobrej piekarni, które nie „oszuka” Cię na składzie. Bardzo często pieczywo dostępne w dużych sieciach nie jest wartościowe, a ciemny kolor wynika nie z odpowiednich składników, a dodania karmelu w składzie. Pamiętajcie także, aby wybierać pieczywo z ziarnami, takimi jak m.in. dynia, siemię lniane czy słonecznik, które mają dużo wartości odżywczych i pozytywnie wpływają na stan Waszego umysłu, paznokci czy włosów.

Więcej warzyw i owoców!

Kolejny krok ku lepszej diecie każdego dnia to zwiększenie ilości owoców i warzyw na talerzu podczas każdego posiłku. Wystarczy, że na II śniadanie zjecie na początku jabłko, a na przekąskę zdrowy humus z ogórkiem i papryką. Na kolację warto zrobić lekką sałatkę ze szpinaku, pomidora, mozzarelli, a następnie zjeść ją z pyszną grzanką z masłem czosnkowym. Możliwości jest naprawdę wiele, wystarczy chwila researchu w sieci czy książkach kucharskich. Inspiracji jest naprawdę mnóstwo!

Bardzo dobrym krokiem jest również robienie koktajli czy soków wyciskanych. Dostarczą Wam niezbędnych wartości odżywczych, świetnie smakują, orzeźwiają i mogą stanowić II śniadanie lub przekąskę. Do koktajlu wystarczy dodać łyżkę siemienia lnianego lub otrąb, aby koktajl był jeszcze bardziej syty.


Zdrowe odżywianie - owoce

Mniejsze, a częstsze porcje

Zasada jest bardzo porcja – nie jemy ponad stan. Na całe szczęście żyjemy w kraju i w czasach, gdzie jedzenia nam nie brakuje, a my mamy ogromny wybór. Niestety jednak zapominamy o tym, że wbrew pozorom nasz organizm nie potrzebuje wielkich porcji obiadowych. Dużo lepiej strawi jedzenie, jeśli będzie je dostawał w mniejszych porcjach, ale częstszych. Wybierając też odpowiednie produkty (ciemne pieczywo, ciemne makarony, ryże, warzywa, strączki, chude mięso, jaja) mamy też pewność, że nie zapewnimy sobie skoków cukru, a my po prostu będziemy dłużej syci bez nagłych, popołudniowych chęci na „coś słodkiego”. To naprawdę niewielki krok ku lepszemu zdrowiu, smuklejszej sylwetce i dobremu humorowi.

Woda zdrowia doda!

Nie bez powodu lekarze, dietetycy, sportowcy zalecają spożycie dużych ilości wody mineralnej. To ona pomaga w pozbyciu się toksyn z organizmu, pomaga w walce z zatrzymywaniem się wody w organizmie, oczyszcza umysł i ciało – dosłownie! Uzupełniajcie płyny i pijcie dużo wody – jeśli nie lubicie naturalnego smaku, dodajcie cytrynę, pomarańczę i miętę – wspaniała lemoniada gotowa! Omijajcie jednak szerokim łukiem wszystkie „gotowce” dostępne w sklepach, ponieważ najczęściej dosładzane są one niezdrowym cukrem.

Zdrowe odżywianie - woda

Słodko!

Jeśli już mowa o cukrze… Rezygnujemy z niego! Początki są trudne i doskonale o tym wiemy, ale już w tej chwili dostępnych jest bardzo dużo zdrowych zamienników znanych nam batoników, czekoladek i wafelków. Warto też samemu piec i spełniać się cukierniczo – zapewniamy Was, że domowe ciasteczka zbożowo-owsiane z żurawiną i orzechami, polane gorzką czekoladą, będą smakowały obłędnie! Przepisów na takie i inne wyroby znajdziecie najwięcej w Internecie, który jest kopalnią słodkich informacji!

Jeśli do powyższych wskazówek dodacie ruch, nawet niewielki w formie spaceru, truchtu, czy rozciągania, to już będzie krok w dobrą stronę! Z każdym dniem, tygodniem i miesiącem będziecie widzieć realne rezultaty, które motywują do działania jeszcze bardziej! Pamiętajcie, że nie warto też szukać wymówek – nigdy nie jest za zimno, siłownia nie jest za daleko, Internet jest zawsze dostępny, a warzywa w sklepie też zawsze są. Więc skupmy się na dążeniu do celów i polepszania siebie każdego dnia!

pixel