Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

W jaki sposób odzież kompresyjna wpływa na rezultaty sportowe?

2022-01-21
W jaki sposób odzież kompresyjna wpływa na rezultaty sportowe?

Ubrania, które nosimy na co dzień, odzwierciedlają to, kim jesteśmy, więc zakładanie czegoś, co sprawia, że ​​czujemy się dobrze, jest prawdziwą przyjemnością. Dlatego też powinniśmy cieszyć się walorami swojej wypracowanej, atrakcyjnej sylwetki i skutecznie ją podkreślać odpowiednio dobranym strojem sportowym. Dzięki temu dobre samopoczucia będzie towarzyszyło nam zarówno podczas ćwiczeń, jak i w codziennym życiu.

  1. Jak kompresyjna odzież sportowa wpływa na wyniki biegania?
  2. Lepsza wydajność, dzięki funkcjonalnemu strojowi sportowemu
  3. Zastosowanie odzieży kompresyjnej w medycynie

Jak kompresyjna odzież sportowa wpływa na wyniki biegania?

W dzisiejszych czasach w każdym sklepie z odzieżą sportową można znaleźć szeroką gamę koszulek, bluz, spodni, kurtek, czy też bielizny treningowej. Czasami wybór może być nieco przytłaczający, ze względu na ilość wzorów i modeli. Z pewnością, kiedy kupowaliśmy ubrania sportowe, to niejednokrotnie zastanawialiśmy się nad enigmatycznym terminami takimi jak np. „zużycie funkcjonalne” lub „zużycie kompresyjne”. Warto więc bliżej przyglądnąć się odzieży kompresyjnej i rozważyć, jakie płyną korzyści dla biegaczy z jej używania.

Tak naprawdę nie potrzebujemy zbyt dużo sprzętu do biegania. Kiedy zaczynamy swoją przygodę, właśnie z tą popularną dziedziną sportu, to zapewne oprócz odpowiednich butów do tego rodzaju aktywności, będziemy także potrzebować koszulki, bluzy i spodni lub legginsów do biegania. Osoby, które biegają przez cały rok, na pewno znają zalety praktycznej i funkcjonalnej, kompresyjnej odzieży sportowej. 

Jeśli kiedykolwiek biegaliśmy w bawełnianej koszulce, to oczywiste jest to, że bawełna mocno wchłania wilgoć tzn. pot, czy też deszcz. Wówczas mokre ubranie przylega do ciała i nieprzyjemnie je chłodzi, a wystające szwy ocierają skórę. Poza tym, gdy mięśnie stygną, to również zaczynają się kurczyć. Właśnie dlatego specjalna odzież funkcjonalna ma na celu skuteczne odprowadzanie wilgoci z ciała do zewnętrznej warstwy ubrania, aby mogła ona odparować. Dzięki temu czujemy się bardziej komfortowo, nic nas nie rozprasza i możemy skupić się tylko i wyłącznie na treningu. Dlatego też wybór specjalistycznej odzieży kompresyjnej, która zapewnia wsparcie naszych mięśni, oraz chroni przed chłodem i zapewnia właściwą termowentylację jest wręcz niezbędny.

bielizna alpinus

Lepsza wydajność, dzięki funkcjonalnemu strojowi sportowemu

Odpowiednie ubranie utrzymuje nasze ciało i mięśnie, w taki sposób, że jest ono stabilne, zachowuje odpowiednią temperaturę podczas treningu, oraz gwarantuje nam komfort i bezpieczeństwo. Szczególnie w zimnych porach roku musimy zwrócić uwagę na właściwe skomponowanie naszego stroju treningowego. Oczywiście najlepsza jest metoda ubierania się „na cebulkę”, czyli warstwowo. Warstwy odzieży, jedna na drugiej, odprowadzają pot ze skóry na zewnątrz, dzięki czemu możemy ćwiczyć przez długi czas na świeżym powietrzu, nawet w czasie trudnych warunków pogodowych.

Dlatego w ciągu ostatnich lat wielu biegaczy zaczęło nosić bardziej funkcjonalne, sportowe ubrania kompresyjne. Producenci zapewniają, że dzięki zastosowaniu specjalnych technologii, odzież kompresyjna wywiera nacisk na mięśnie, oraz poprawia ich wydajność. Jednak wśród biegaczy jest wiele różnych opinii na temat tych produktów. 

Zastosowanie odzieży kompresyjnej w medycynie.

Pończochy uciskowe są stosowane w medycynie od wielu lat, ponieważ zapobiegają tworzeniu się zakrzepów krwi w nogach. Celowe zastosowanie ciśnienia zewnętrznego stymuluje przepływ krwi, a w szczególności przepływ krwi z powrotem do serca. Są one szczególnie pomocne dla osób, które mają problemy z tkankami miękkimi i żyłami. Jeśli chodzi o ich wpływ na sprawność fizyczną, to mówi się, że przyspieszają dostarczanie tlenu do mięśni i zapewniają większą wydajność, przy tym samym wysiłku. Twierdzenie to było przedmiotem wielu badań i testów w ciągu ostatnich kilku lat. Wiele z nich odnotowało wzrost wydajności od jednego do czterech procent. Badania prowadzono jednak bardzo różnymi metodami, co znacznie utrudnia wyciągnięcie z nich miarodajnych wniosków. 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Polecamy markowe koszulki sportowe, bluzy i zestawy dresowe.

pixel