Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Na czym polega trend slow fashion?

2021-05-17
Na czym polega trend slow fashion?

Obiegowo trend slow fashion nazywa się minimalizmem zakupowym. Nie do końca jest to prawda, ponieważ slow fashion, czyli wolna moda, to głównie świadomość swoich modowych potrzeb. Warto więc dopasować swoją szafę do własnych preferencji i gustów, zgodnie z zasadami tego trendu.

 

 1. Na czym polega trend slow fashion?
 2. Skąd wywodzi się nazwa trendu slow fashion?
 3. Jakie są główne zasady slow fashion? 

 

Na czym polega trend slow fashion?

 

Slow fashion to rodzaj świadomego i racjonalnego podejścia do zakupów. Ten specyficzny trend polega na właściwym gospodarowaniu zakupionymi produktami, czyli tak, aby niczego nie marnować. To nowoczesne spojrzenie na własne potrzeby, to obecnie bardzo popularny temat. W ostatnim czasie wzrasta zainteresowanie recyklingiem i ekologicznym sposobem życia, dlatego też zakupy w stylu slow fashion stają się coraz częstsze.Kierując się zasadą slow fashion, nie powinniśmy ulegać nieprzemyślanym impulsom i rzucać się na wszystkie promocje i wyprzedaże. Z pewnością kupowanie niepotrzebnych ubrań, nie należy do tego trendu. Według zasady slow fashion należy kierować się wysoką jakością i trwałością wybranych produktów.Takie specyficzne podejście sprawia, że nasza szafa będzie bardziej uporządkowana, a zakupione ubrania wygodne, trwałe i posłużą przez kilka kolejnych sezonów. Dzięki temu unikniemy potrzeby częstego kupowania nowych. Jeżeli więc nie jest Ci obojętny los naszej planety i dbasz o środowisko, to sposób życia  w duchu slow fashion, jest odpowiedni właśnie dla Ciebie.

 

Skąd wywodzi się nazwa trendu slow fashion?

 

O trendzie slow fashion i racjonalnym podejściu do odzieżowych zakupów stało się głośno na świecie w 2007 roku, dzięki angielskiej projektantce Kate Fletcher.Zwrot, który w języku polskim oznacza dosłownie „powolną modę”, zainicjowała właśnie Kate. Na londyńskim Uniwersytecie Sztuk stworzyła Centrum Zrównoważonej Mody i to właśnie ona jest prekursorem slow fashion.Jednak ten wyjątkowy trend, to coś więcej, niż tylko mniejsza ilość i lepsza jakość Twoich ubrań. Jest to również dbałość o nasze wspólne środowisko. Odzież wykonana tanim kosztem, niezwykle szybko ulega zniszczeniu. Zużyte ubrania całymi tonami zalegają na wysypiskach śmieci, a chemikalia i farby, które były wykorzystywane do farbowania tkanin, w znacznym stopniu zatruwają także środowisko. Właśnie po to, aby tego uniknąć, powstała moda na slow fashion!

 

Jakie są główne zasady slow fashion?

 

Oto kilka zasad, które pozwolą skomponować Twoją garderobę w duchu slow fashion:

 • Precyzyjnie określ swoje potrzeby dotyczące zarówno mody, jak i stylu życia.
  Zastanów się, jakie ubrania i dodatki preferujesz, określ swój własny styl ubierania się, pomyśl, w czym czujesz się najwygodniej i najbardziej komfortowo. Odpowiedzi na tych kilka pytań pozwolą rozpocząć rewolucję w duchu slow fashion w Twojej szafie.

 • Zwracaj uwagę na najwyższą jakość wybieranych rzeczy
  Po prostu, zamiast zwracać uwagę na cenę, postaw na jakość materiałów, z których zostały uszyte interesujące Cię ubrania. Dzięki temu z pewnością posłużą Ci one przez dłuższy czas.
   
 • Korzystaj z usług szewców i krawcowych
  Jednym z ważniejszych elementów slow fashion, jest właśnie korzystanie z tego rodzaju usług. Postępuj zgodnie z myślą naprawiania starego, zamiast zakupu nowego. Warto pamiętać, że tanie rzeczy, zazwyczaj nie dają się naprawić, ponieważ z zamysłem tworzone są w ten sposób, aby szybko się zużywały. Dzięki temu producenci w ich miejsce masowo sprzedają kolejne produkty.     

 • Szanuj swoją odzież Zwracaj uwagę na wszyte metki, ponieważ znajdziesz tam liczne wskazówki, jak dbać o ubranie, aby nie straciło swojego kształtu oraz żeby materiał nie zużywał się zbyt szybko. Dzięki temu, ulubione ubrania posłużą Ci o wiele dłużej!

 • Nie wyrzucaj ubrać, jeśli ich całkowicie nie zużyjesz
  Jeśli możesz je przerobić u krawcowej, możesz przekazać organizacjom charytatywnym, wstawić do komisu, wymienić albo sprzedać na internecie, to nie wyrzucaj swoich ubrań. Twoja odzież może jeszcze posłużyć komuś innemu, a Tobie wpadną dodatkowe pieniądze.

 • Nie wyrzucaj zużytego obuwie do kosza
  Po prostu poszukaj odpowiedniego punktu w okolicy, gdzie można je oddać. Na przykład jedną z firm, która zajmuje się przetwarzaniem zużytego obuwia na materiał do budowy boisk, kortów tenisowych, czy też bieżni, jest firma Nike.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

pixel