Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie wyposażenie jest niezbędne do wędrówki górskiej?

2022-11-28
Jakie wyposażenie jest niezbędne do wędrówki górskiej?

Jeśli wybieramy się na dłuższą wędrówkę w góry i nie chcemy pominąć żadnego istotnego wyposażenia, to musimy dokładnie przemyśleć i wcześniej przygotować się do tego wymagającego przedsięwzięcia. Oprócz ważnych akcesoriów oczywiście równie istotne są odpowiednio dobrane ubrania i obuwie, ponieważ szczególnie w górach, pogoda szybko się zmienia.

 

  1. Jakie ubrania są najlepsze na wędrówkę górską? 
  2. Czym powinna charakteryzować się odzież do wyprawy w góry?
  3. Jakie akcesoria warto zabrać na wycieczkę w góry?

Jakie ubrania są najlepsze na wędrówkę górską? 

 

Wyprawa w góry to bardzo poważne wyzwanie, zwłaszcza jeśli wybieramy się tam w jesienno-zimowym okresie. Właśnie dlatego musimy bardzo dokładnie przygotować się do tego wyzwania, aby uniknąć nieprzyjemnych i niejednokrotnie niebezpiecznych  niespodzianek.Do podstawowego wyposażenia zalicza się oczywiście odpowiednie i funkcjonalne ubranie.Jeśli więc zastanawiamy się, jaki rodzaj odzieży jest najistotniejszy, to odpowiedź jest niesłychanie prosta. Zarówno właściwie dobrana bielizna, jak i dobre obuwie, to niesłychanie ważne elementy górskiego stroju. Od czego więc zacząć kompletowanie ubrań na wędrówkę w góry?

Do niezbędnych elementów stroju, który zapewni nam komfort i bezpieczeństwo podczas wyprawy, należą:

  • Bielizna termiczna.

  • Wysokiej jakości skarpety.

  • Funkcjonalna koszulka termiczna.

  • Spodnie, tzn. idealnie nieprzepuszczalny i dobrze oddychający model.

  • Niezawodna, wiatroszczelna i nieprzemakalna kurtka. Podczas wycieczek górskich najlepiej sprawdza się wodoodporna odzież membranowa. Warto  również upewnić się, że krój dobrze pasuje do naszej sylwetki, tylko wtedy odzież może być odpowiednio wentylowana, ogrzewana lub chłodzona.

Czym powinna charakteryzować się odzież do wyprawy w góry?

 

Profesjonalna i funkcjonalna odzież sportowa niestety nie należy do najtańszych, jednak nie warto oszczędzać, kiedy w grę wchodzi nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Dlatego wybierając się na wymagającą wyprawę górską, powinniśmy zakupić najlepszej jakości ubrania, aby czuć się pewnie i komfortowo. W komponowaniu właściwego stroju, zarówno sportowcy, jak i osoby aktywne doskonale wiedzą, że niezwykle ważną sprawą jest odpowiednie warstwowanie ubrań. Dzieje się tak, ponieważ podczas ruchu szybko się rozgrzewamy, a dzięki właściwie dobranym warstwom, można skutecznie regulować odczuwalną temperaturę. Poza tym warstwa spodnia odprowadza pot i wilgoć z dala od skóry, kolejna służy do izolacji termicznej, natomiast wierzchnia warstwa chroni przed wiatrem i deszczem.

Natomiast, jeśli chcemy uniknąć nadmiernego pocenia się, należy ubierać się odpowiednio do dolnej granicy optymalnej temperatury. W związku z tym dodatkowe warstwy należy trzymać w plecaku, na wypadek chłodu, wiatru lub deszczu. Oprócz tego warto także spakować wodoodporną kurtkę z softshellem. Odpowiednia do wycieczek górskich będzie również kurtka gore-tex lub zwykły płaszcz przeciwdeszczowy.

kurtka puchowa 4f

Jakie akcesoria warto zabrać na wycieczkę w góry? 

 

Wybierając się góry w chłodniejszym sezonie, nigdy nie należy zapominać o akcesoriach takich jak rękawiczki, szalik, czy też czapka. Z kolei wiosną i latem bardzo ważna jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna tzn. okulary i kremy z właściwym filtrem.Jeśli chodzi o buty, to najlepsze do chodzenia po górach są buty trekkingowe, które skutecznie chronią kostki przed urazami. Dobrze dobrane, solidne buty, chronią przed upadkami i nieprzyjemnymi kontuzjami.

Jednak wybór materiału zależy  tylko od naszych preferencji. Po prostu jedni wolą naturalną skórę, inni bardziej oddychające buty z membraną. Warto także pamiętać, zanim wyjdziemy po raz pierwszy w góry,  aby właściwie zaimpregnować swoje buty wysokiej jakości produktem. Pozwoli to nam utrzymać stopy w suchości i przedłużyć żywotność nowych butów.

Z kolei, jeśli zastanawiamy się nad tym, jaki plecak będzie najodpowiedniejszy, to warto przemyśleć, na jak długą wyprawę się nastawiamy. Jeśli więc wybieramy się na jednodniową wycieczkę, to powinniśmy wówczas wybrać plecak o pojemności ok. 10-35 l. Natomiast w przypadku dłuższych tras, należy dostosować rozmiar plecaka tak, aby wszystko, czego potrzebujemy, bezproblemowo się do niego zmieściło. Na kilkudniowe wędrówki najlepszy więc będzie plecak o pojemności ok. 50–70 l.Poza tym najodpowiedniejszy do wypraw górskich plecak powinien dobrze się układać na ramionach. Warto także wybrać model z praktycznym paskiem lędźwiowym, ponieważ rozkłada on obciążenie niżej, odciążając barki i kręgosłup piersiowy. Świetnie sprawdzą się również wbudowane ochronne płaszcze przeciwdeszczowe na plecak.

Życzymy więc udanej  i ekscytującej wyprawy górskiej!
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

W szczególności polecamy ocieplane męskie kurtki!

pixel