Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie są rodzaje kurtek do biegania?

2022-11-22
Jakie są rodzaje kurtek do biegania?

W ostatnim czasie najpopularniejszą formą aktywności stało się bieganie. Wielu zapalonych amatorów tego sportu biega przez cały rok, niezależnie od pogody. Właśnie dlatego oprócz odpowiedniego, sportowego wyposażenia, również należy zadbać o adekwatną do aury i pory roku kurtkę.

Jaką kurtkę do biegania warto wybrać?

 

Producenci odzieży oferują obecnie bardzo szeroki asortyment akcesoriów i ubrań sportowych. Dlatego też, jeśli chodzi o kurtki, to wybór jest naprawdę imponujący. Wiatrówki, modele z membraną, ocieplane, czy też kurtki z softshellem można obecnie spotkać zarówno w internetowych jak i stacjonarnych sklepach sportowych. Niestety, jeśli mamy zbyt wiele opcji, to zwykle pojawia się wątpliwość i nie wiemy, co wybrać, oraz jaki model będzie najlepszy na konkretny sezon biegowy.

Kurtki do biegania są podzielone na kilka rodzajów. Wiąże się to z ich przeznaczeniem i porą roku, właśnie dlatego ubrania sportowe powinny być dobierane, adekwatnie do konkretnych warunków pogodowych. 

Wiatrówki to rodzaj kurtek sportowych, odpowiedni na sezon jesienny, wiosnę, oraz na deszczowe lato. Świetnie sprawdza się w lecie do biegania po górach. Kiedy temperatura powietrza na zewnątrz jest powyżej zera, ale dni są chłodne, to taka kurtka świetnie się sprawdzi podczas biegania. Można nosić ją z bluzą z długim rękawem, polarem, czy też z bielizną termiczną. Poza tym odpowiednio dobrana kurtka, skutecznie chroni przed wiatrem i lekkim deszczem oraz zatrzymuje ciepło i odprowadza wilgoć z dala od ciała. Jednak jakość tych właściwości zależy od materiału i jego gęstości, a to w znacznym stopniu wpływa na cenę. Ultralekkie wiatrówki wykonane z nowoczesnych materiałów technologicznych są ledwo wyczuwalne na ciele, doskonale oddychają i chronią przed zewnętrznym chłodem, choć takie modele bywają dość drogie. Dostępne są również wiatrówki z impregnacją, dzięki której krople deszczu dosłownie odbiją się od materiału.

nike kurtka

Kolejnym rodzajem są kurtki membranowe. Doskonale nadają się one na jesień, czy też wiosnę, kiedy często biegamy podczas intensywnego wiatru lub deszczu. Są odpowiednie do aktywności na zewnątrz, kiedy temperatura wynosi 0, lub kilka stopni poniżej, jeśli pod spód założymy polar lub bieliznę termiczną. Kurtki membranowe są najczęściej spotykane w liniach odzieży do turystyki, oraz różnych dziedzin sportu. Istnieją także opcje kurtek, które są odpowiednie do intensywnych obciążeń, takich jak bieganie lub jazda na rowerze. Dlatego też są dość lekkie, ale skutecznie chronią przed wiatrem i deszczem. Modele membranowe to bardziej zaawansowana technologia niż ta, która została wykorzystana do produkcji wiatrówek. Membrana jest wykonana z folii poliuretanowej lub teflonowej, która odprowadza parującą wilgoć na powierzchnię, nie przepuszczając wody. Przepuszczalność mierzy się w g/m²/24h. W przypadku kurtki do biegania powinniśmy wybrać wartość co najmniej 10 000, a najlepiej 20 000-25 000 g/m²/24h. Wartość tę zwykle można znaleźć na metce lub w karcie konkretnej odzieży. Kurtki z membraną są często nieodzownym elementem wyposażenia biegaczy przełajowych, którzy w zmiennych warunkach pogodowych pokonują dystans przez kilka godzin. Jednak ten rodzaj odzieży nie należy do najtańszych.

Następnym typem kurtek do biegania są modele z softshellem, które nadają się do aktywności zimą, jesienią, oraz wiosną. Kiedy na zewnątrz jest mróz, pada śnieg, deszcz  lub wieje silny wiatr, to ta kurtka z całą pewnością zapewni doskonałą ochronę. Softshell to połączenie podstawowej zasady trzech warstw odzieży w jednej kurtce. Kurtka softshell składa się z elementu chroniącego przed deszczem i wiatrem, elementu odprowadzającego wilgoć oraz elementu utrzymującego ciepło.  Z zewnątrz materiał jest hydrofobowy jak membrana, choć jego wodoodporność jest nieco mniejsza. Dodatkowo również skutecznie chroni przed wiatrem. Natomiast wewnątrz izolacji może znajdować się polar. Jednocześnie właściwości oddychające softshellu są lepsze niż membrany.

Ostatnim rodzajem są kurtki ocieplane, odpowiednie na zimowy sezon. Podczas mroźnej pogody doświadczeni biegacze wolą nosić klasyczne trzy warstwy, które są odpowiedzialne za usuwanie wilgoci, izolację i zewnętrzną ochronę przed wiatrem. W tej opcji rolę izolacji i odprowadzania wilgoci pełni bielizna termiczna i longsleeve, a wiatrówka lub membrana chroni przed wpływami zewnętrznymi. Jeśli więc zamierzamy wybrać ocieplony model, to warto zdecydować się na kurtkę puchową, ale z syntetyczną izolacją. 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

pixel