Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie są cechy charakterystyczne sportowej odzieży zimowej?

2022-12-16
Jakie są cechy charakterystyczne sportowej odzieży zimowej?

Osoby preferujące zdrowy i aktywny tryb życia, nawet zimą nie rezygnują ze sportu i wykonują regularne treningi na zewnątrz, pomimo niekorzystnych warunków pogodowych. Jednak, aby było to możliwe, to należy zaopatrzyć się w odpowiednią odzież i obuwie, które zapewnią ciepło, komfort i oczywiście bezpieczeństwo. 

Czym powinna się charakteryzować odzież sportowa na zimę?

 

Odzież sportowa na zimę powinna być przede wszystkim ciepła i wygodna. Musi również dobrze odprowadzać wilgoć na zewnątrz, skutecznie izolując ją od skóry. Dlatego też ten rodzaj ubrań zazwyczaj szyty jest z materiałów wykonanych przy użyciu specjalnych technologii, które gwarantują dobrą wentylację, ale także ciepło i pełen komfort użytkowania. Poza tym niezwykle istotny jest także fason, który zapewnia pełną swobodę ruchów. Wybierając ubrania sportowe na zimę, należy także zwrócić uwagę na to, czy materiał jest odporny na zabrudzenia i czy można go z łatwością wyczyścić po intensywnym wysiłku fizycznym. Ważny jest również fakt, aby ten typ odzieży umożliwiał swobodne oddychanie skóry. Dzięki temu możemy uniknąć przegrzania i zbyt intensywnego pocenia się.

Pierwszą cechą, którą należy wziąć pod uwagę przy zakupie odzieży do uprawiania sportów zimowych, jest jej warstwowanie. Kombinezon do jazdy na nartach lub na desce powinien składać się z trzech lekkich warstw. Tak zwana „zasada kapusty” pomaga zachować swobodę ruchu, suchość i ciepło nawet podczas przenikliwego zimna. Ciężki, tradycyjny strój na co dzień, składający się z jednej lub dwóch warstw, nie pozwoli w pełni cieszyć się jazdą. Dodatkowo dobrze dopasowana trójwarstwowa odzież sprawi, że poczujemy się naprawdę komfortowo, podczas tej wymagającej aktywności.

Dlaczego bielizna termiczna jest niezbędnym elementem sportowego, zimowego stroju?

 

Pierwszą warstwę zimowego, sportowego stroju stanowi bielizna termiczna.

Głównym zadaniem, z którym bielizna musi sobie poradzić w stu procentach, jest odprowadzanie wilgoci. Dzięki temu można uniknąć wychłodzeniu organizmu, ponieważ zarówno jazda na nartach, jak i na desce, należą do niezwykle aktywnych sportów, co wiąże się z intensywnym poceniem.Bawełniana bielizna termiczna niestety nie jest zbyt popularna z kilku powodów, m.in. bardzo szybko nasiąka wilgocią, suszy się zbyt długo i zachowuje swoje właściwości izolacyjne tylko po wyschnięciu.To samo można by powiedzieć o wełnie, gdyby nie jeden wyjątek, czyli wełna owiec merynosów. Są to zwierzęta hodowane głównie w Anglii, czyli w surowym i wymagającym klimacie. Dlatego ich wełna ma wyjątkową właściwość, a mianowicie doskonale znosi zarówno nienormalnie wysokie, jak i nadmiernie niskie temperatury. Dzięki komórkowej strukturze wełna merino jest w stanie wchłaniać i odprowadzać wilgoć, ogrzewając ciało, nawet gdy jest mokra. Dlatego przy aktywnej jeździe po górskich zboczach skóra pozostanie sucha i skutecznie unikniemy hipotermii. Warto zauważyć, że odzież wykonana z tego wyjątkowego materiału, również nie uwalnia zapachu potu, nawet przy dłuższym noszeniu. 

bielizna damska alpinus

Poza tym bielizna termiczna powinna ściśle przylegać do ciała. Dlatego też przy zakupie musimy dokładnie określić jej rozmiar. Zbyt ciasna utrudnia poruszanie się, a zbyt luźna ma słaby kontakt z ciałem i przez to nie odprowadza zbyt dobrze wilgoci na zewnątrz. 
Jeśli więc zamierzamy zakupić skarpety, których będziemy używać do zimowych aktywności, to warto zwrócić uwagę na:

  • Odpowiednią grubość, ponieważ w butach narciarskich i snowboardowych jest ocieplenie, więc stopy bardziej się pocą w grubych skarpetach. Dlatego skarpety nie mogą być zbyt grube.

  • Wysokość przynajmniej do połowy uda.

  • Wkładki na dolnej części nogi, pięcie, palcach. Dzięki temu zmniejszymy obciążenie nóg podczas wykonywania skomplikowanych manewrów.

Oczywiście, aby zapewnić sobie ciepło i wygodę podczas uprawiania zimowych sportów, to oprócz odpowiednich skarpet, musimy także zadbać o termoaktywne koszulki, czy też legginsy.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

W szczególności polecamy damską bieliznę termoaktywną firmy Alpinus!

pixel