Jakie korzyści daje post przerywany sportowcom i osobom aktywnym?
Obecnie post przerywany jest stosowany głównie przez sportowców, jako dieta odchudzająca i redukująca podskórną tkankę tłuszczową. Oczywiście odbywa się to głównie poprzez zmniejszenie dziennej zawartości kalorii, ponieważ w wyznaczonym czasie nie można zjeść więcej niż zwykle. Może okazać się jednak nieskuteczny, zwłaszcza jeśli uwielbiamy stołować się bez umiaru w McDonald's.
- Czym jest post przerywany?
- Jakie korzyści zdrowotne wynikają ze stosowania postu okresowego?
- Jakie są podstawy okresowego postu?
- Podstawowe metody postu przerywanego.
- Która z metod postu przerywanego jest najodpowiedniejsza dla sportowców?
Czym jest post przerywany?
Istotą postu przerywanego jest to, że przez większość dnia nie spożywamy żadnych pokarmów, a przez mniejszą część jemy tyle, ile potrzebujemy. Główną jego ideą jest zmniejszenie spożycia kalorii, co prowadzi do utraty wagi i zmniejszenia tkanki tłuszczowej. Odnosi się to do prostych sposobów żywienia, które preferuje wiele osób. Zaletą postu przerywanego jest to, że przynosi on zdecydowane korzyści zdrowotne, które poza lepszym wyglądem i samopoczuciem wydłużają także długość naszego życia.
Jakie korzyści zdrowotne wynikają ze stosowania postu okresowego?
Regularne stosowanie tego rodzaju sposobu żywienia, radykalnie wpływa na nasz organizm i można zaobserwować wówczas wiele zmian fizjologicznych, takich jak spadek lipidów we krwi, obniżenie ciśnienia, zmniejszenie stresu oksydacyjnego i tym samym obniżenie ryzyka powstawania zmian nowotworowych. Post okresowy, a dokładniej przerwy w dostarczaniu pokarmów pomagają zwiększyć metabolizm oraz szybciej spalać zbędny tłuszcz. Oprócz tego przyspiesza regenerację komórek, oraz stymuluje hormonu wzrostu, a także poprawia się kontrolę apetytu i reguluje poziom cukru we krwi.
Jakie są podstawy okresowego postu?
W rzeczywistości każdego dnia znajdujemy się w sytuacji, kiedy nie jemy. Przykładowo nie spożywamy pokarmów podczas snu, a odstęp czasu od ostatniego posiłku do pierwszego po zaśnięciu, nazywa się postem. Jest to po prostu przerwa między pierwszym a ostatnim posiłkiem. Biorąc pod uwagę zwykłą kolację o 20.00 i śniadanie o 8.00 otrzymujemy średni stosunek 12/12. W przeciwieństwie do innych diet post przerywany pozwala jeść prawie wszystko, ale tylko przez ograniczony czas.
Jeśli więc zanurzymy się w starożytną historię, to musimy pamiętać, że nasi przodkowie zdobywali żywność dzięki polowaniu, dzięki zbieractwu i oczywiście łowieniu ryb. Dlatego też byli zmuszeni głodować, dopóki nie znajdą lub nie złapią pożywienia. Z tego powodu jedli z dużymi przerwami i nie w takich ilościach, jak robi się to obecnie. Istnieje hipoteza, że to właśnie w okresach głodu, organizm ewoluował w celu wykorzystywania rezerw tłuszczu, jako energii i stał się bardziej elastyczny pod względem metabolicznym i dietetycznym.
Podstawowe metody postu przerywanego
Istnieje wiele sposobów na prawidłowe przeprowadzenie postu okresowego.
Do najbardziej popularnych metod należą:
- Post co drugi dzień, oznacza to 36 godzin głodu, po których następuje 12 pełnych godzin, w trakcie których spożywamy różne posiłki. Zgodnie z tym planem jesz co drugi dzień. Zaleca się jednak jeść zdrową i mało przetworzoną żywność.
- Pomijanie posiłków, polega na tym, że losowo raz lub dwa razy w tygodniu rezygnujemy ze śniadania lub obiadu, co zmienia spożycie kalorii. Zwolennicy tej diety uważają, że trzeba robić dokładnie to samo, co nasi przodkowie. Ponieważ są to rzekomo ustanowione zasady ewolucyjne. W końcu nasi przodkowie nie wiedzieli, kiedy pojawi się zwierzyna do upolowania. W przeciwieństwie do innych metod tutaj zasady są bardzo elastyczne.
- Pościmy przez 24 godziny 1-2 razy w tygodniu, a w pozostałe dni spożywamy dużo białka i mało przetworzonej żywności. Możesz wybrać dowolne 24 godziny. Na przykład śniadanie w poniedziałek, a potem śniadanie we wtorek lub obiad w środę, a następnym posiłkiem jest kolacja w czwartek.
- Najpopularniejszą jednak metodą jest 16 godzin postu i 8 godzin, przeznaczonych na spożywanie posiłków. Oprócz samej diety 8/16 godzin istnieje kilka podstawowych zasad, którymi należy się kierować, a mianowicie zalecana jest wówczas dieta wysokobiałkowa, odpowiednia dawka węglowodanów, trening na czczo, utrzymywanie odpowiedniego czasu przyjmowania składników odżywczych, tj. zakłada się, że główne odżywianie będzie miało miejsce dopiero po treningu.
Jeśli zgodnie z planem pościsz od 21:00 w poniedziałek do 13:00 we wtorek, to możesz trenować do 13.00 we wtorek, zażywając podczas treningu np. 10 g BCAA. Po zajęciach jesz 2-3 razy przed 21.00, natomiast największy posiłek powinien być zaraz po treningu. Post rozpoczyna się ponownie we wtorek wieczorem i trwa do 13.00 w środę. I tak można ten system powtarzać każdego dnia.
Która z metod postu przerywanego jest najodpowiedniejsza dla sportowców?
Oczywiście metoda 16/8 jest najbardziej odpowiednia dla sportowca, jeśli zdecyduje się spróbować okresowego postu. Przykładowo czołowi sportowcy crossfitu bardzo często stosują właśnie tę metodę odżywiania. Rich Froning nieświadomie jadł w ten sposób przez długi czas. To znaczy, że spożywał obfite śniadanie, a potem smaczną, dużą kolację. To prawda, koktajle proteinowe lub kreatynowe były obecne w ciągu dnia, aby utrzymać poziom energii. Wyjaśnił tę dietę, mówiąc, że w ciągu dnia po prostu nie było wystarczająco dużo czasu na jedzenie, ze względu na obfitość treningu. Rzeczywiście, jeśli się nad tym zastanowić, to trawienie obiadu zajmuje nam ok. 2-3 godziny, zwłaszcza kiedy zjemy obfity stek wołowy z dodatkami, to będzie bardzo trudno nam trenować po takim posiłku.
Większość protokołów postu okresowego po prostu wydłuża zwykły nocny post do 16, 24 lub 36 godzin. Jednocześnie okres spożywania pokarmu skraca się do 4, 8 lub 12 godzin. Niektórzy zwolennicy tego rodzaju odżywiania uważają, że dłuższe okresy postu tzn. 36 godzin lub dłużej, zapewniają większe korzyści zdrowotne i profilaktyczne. Jednak długie okresy abstynencji od jedzenia nie są odpowiednie dla sportowców, którzy potrzebują energii na wielogodzinny trening. Zdobywanie i utrzymanie masy mięśniowej to najważniejsza część zdrowego trybu życia. Oczywiście wpływa to także na dobry wygląd i większą sprawność fizyczną. Niestety znacznie przedłużony post może być szkodliwy dla zdrowia i wydajności mięśni, gdyż prowadzi do niedoborów wielu niezbędnych składników odżywczych.
Jeśli zaznajomiłeś się już z podstawami postu okresowego, to pozostaje jedynie wybrać najodpowiedniejszą do swojego treningu i trybu życia metodę.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ofertą naszego sklepu internetowego!
W szczególności polecamy damską i męską odzież sportową!