Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaką kurtkę sportową wybrać na zimowy sezon?

2021-11-09
Jaką kurtkę sportową wybrać na zimowy sezon?

 Moda sportowa zadziwia wyobraźnię nawet najbardziej stylowych i modnych osób. Różnorodność oferowanych produktów, w tym również zimowych kurtek, często staje się przeszkodą w szybkim wyborze tego elementu garderoby. Modne kurtki sportowe wykonane z drogich tkanin na bazie membrany, zapewniają komfortowe warunki do uprawiania właściwie każdej aktywności fizycznej na zewnątrz, w zimowym sezonie.

 

  1. Jaką wybrać kurtkę na zimę?
  2. Czym powinna się charakteryzować najcieplejsza kurtka?
  3. Technologia puchu, czyli który puch jest lepszy?

 

Jaką wybrać kurtkę na zimę?


Współcześni projektanci eksperymentują z materiałami. W swoich kolekcjach prezentują sportowe kurtki wykonane ze skóry, syntetyków, czy też zamszu. Oczywiście takie modele mają wyłącznie cel estetyczny, czyli po prostu mają zdobić właściciela. Takich ubrań nie można nosić na stadionie, ani na siłowni, ale są one idealne na co dzień, ponieważ podkreślają wyczucie stylu, podkreślają niepowtarzalny charakter i dobry gust.

Zazwyczaj takie modele wyglądają bardzo ekstrawagancko i nietuzinkowo. Właśnie dlatego, jeśli potrzebujesz odzieży, która pozwoli wyróżnić się tłumu, to jest to propozycja właśnie dla Ciebie.

Natomiast, jeśli potrzebujesz ciepłej, funkcjonalnej kurtki, która sprawdzi się podczas intensywnej aktywności fizycznej, nawet w trudnych warunkach pogodowych, to powinieneś postawić na profesjonalne kurtki sportowe.

Czym powinna się charakteryzować najcieplejsza kurtka?


Jednoznaczną odpowiedzią na to pytanie może być kombinezon puchowy do wspinaczki wysokogórskiej, ale taka ekstremalna opcja nie jest odpowiednia dla wszystkich. Dlatego też warto zagłębić się w zawiłości wyboru praktycznej kurtki i dowiedzieć się co 
nas ogrzewa, oraz co wpływa na jej ciepło.

Powinniśmy zacząć od ważnego punktu, którym jest skuteczna izolacja od zimna.  Aby nasz model spełniał tę funkcję, to zazwyczaj posiada on wbudowane elementy termiczne. Dzięki temu ten rodzaj odzieży pozwala zachować ciepło wytwarzane przez nasz organizm. Teoretycznie najlepszym izolatorem ciepła jest próżnia, ponieważ jej przewodność cieplna wynosi zero. Ale nie jest jeszcze możliwe stworzenie wokół siebie warstwy próżni, którą można nosić, więc powietrze pozostaje głównym izolatorem ciepła. Jego przewodność cieplna jest niewiele większa od zera, a zadaniem najcieplejszej kurtki jest jak najefektywniejsze utrzymanie warstwy powietrza nagrzanego przez ciało.

Ciepła warstwa powietrza nie pozwala na odparowanie dobrej izolacji, prawidłowego kroju i niektórych detali w samej konstrukcji kurtki, które nie przepuszczają zimnego powietrza z zewnątrz. Aby powietrze mogło funkcjonować, jako skuteczny izolator ciepła, musi znajdować się w stanie względnego spoczynku. W przeciwnym razie będzie się ciągle ochładzać i tym samym chłodzić nas przez konwekcję. A zadaniem każdej izolacji jest zatrzymywanie ciepłego powietrza między włóknami, zapobiegając intensywnemu mieszaniu się z powietrzem zimnym. Dziś, mimo pojawienia się całej rodziny włókien syntetycznych, wciąż pojawia się pytanie o najcieplejszą odzież. Niezmiennie od lat, jako najcieplejszą odzież uważa się kurtki ocieplane naturalnym, gęsim lub kaczym puchem.

Piękno puchu, jako ocieplacza polega na tym, że przy minimalnej wadze wychwytuje on maksymalną objętość powietrza i zatrzymuje je za pomocą masy splotów włókien.

Każdy puch składa się z wielu cienkich włókien, rozchodzących się w różnych kierunkach, na których znajdują się najdelikatniejsze kosmki.  Dzięki nim kłaczki przylegają do siebie, tworząc elastyczną masę, dzięki temu dobrze chwytają i zatrzymują powietrze.

Technologia puchu, czyli który puch jest lepszy?


W zależności od jakości puch może się znacznie różnić pod względem właściwości termoizolacyjnych tzn. skupiska puchu o tej samej wadze, mogą pomieścić różne objętości powietrza. Im jest większy, tym cieplejsza mieszanka puchowa. Ten parametr jest wyrażony wartością liczbową Fill Power (FP), która waha się w zakresie 500-1000 jednostek. Im wyższa ta liczba, tym więcej powietrza może pomieścić 1 uncja puchu. Oznacza to, że kurtka puchowa ze 100 gramami puchu w FP 900 będzie znacznie cieplejsza niż kurtka wypełniona 100 gramami puchu w FP 600.

W przemyśle odzieżowym za dobrą praktykę uważa się używanie puchu o sile wypełnienia co najmniej 550. Najcieplejszy puchem jest FP 800 i więcej. Ale niestety nie jest on tani, dlatego używa się go albo w najwyższej klasy odzieży miejskiej, albo do tworzenia najlżejszych i najbardziej kompaktowych, ciepłych rzeczy, np. do alpinizmu.

 

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Państwu podjąć właściwą decyzję, przy zakupie praktycznej i funkcjonalnej kurtki zimowej.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

kurtka adidas

 

pixel