Darmowa dostawa od 70,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać odzież sportową adekwatną do stopnia zaawansowania i intensywności ćwiczeń?

2022-08-22
Jak wybrać odzież sportową adekwatną do stopnia zaawansowania i intensywności  ćwiczeń?

W zależności od intensywności ćwiczeń i stopnia zaawansowania, osoby aktywne można podzielić na 3 kategorie tzn. początkujący sportowcy, zaawansowani i doświadczeni profesjonaliści. Jednak niezależnie od tego, każdy z nich będzie potrzebował praktycznego i wygodnego stroju treningowego.

Wybór odzieży sportowej według poziomu i intensywności ćwiczeń

 

Początkujący amatorzy sportu zazwyczaj szukają tańszych ubrań, ponieważ większość z nich pragnie tylko sprawdzić, czy konkretny zakres ćwiczeń jest dla nich odpowiedni lub po prostu zaczynają swoją przygodę ze sportem i nie są jeszcze odpowiednio zorientowani. Dlatego też skupiają się głównie na wygodzie i nie myślą jeszcze o funkcjonalnym wykorzystaniu swoich ubrań. Zwykle zwracają jedynie uwagę na lekki i elastyczny materiał i odprowadzanie wilgoci.

Z kolei zaawansowani sportowcy, którzy mają już doświadczenie w konkretnych dyscyplinach, oczywiście głównie zwracają uwagę na parametry użytkowe i funkcjonalność ubrań.  Jednak ciekawy design również dla nich nie jest bez znaczenia, ponieważ osoby takie zwykle spędzają więcej czasu, niż przeciętny amator w stroju sportowym. Dlatego też wysoki komfort użytkowania i ciekawy wzór to niezbędne kryteria przy wyborze tego typu sportowej odzieży. Przykładowo bardzo wygodnym elementem stroju, zarówno do ćwiczeń fitness jak i do innych aktywności są niezwykle wygodne legginsy z podwyższoną talią. Sportowcy szukają oddychających i lekkich ubrań, które dobrze odprowadzają pot i mają również stylowy i wygodny krój. Biorą też pod uwagę liczbę szwów, bo wiedzą, że im więcej, tym większe ryzyko, że taka odzież podrażni skórę.

adidas entrada

Jeśli chodzi o profesjonalnych, doświadczonych sportowców, to mają oni dużą wiedzę na temat funkcjonalnej odzieży sportowej. Właśnie dlatego ich wybory są bardzo świadome i nieprzypadkowe. Zdecydowanie stawiają oni wysoko postawioną poprzeczkę i mają duże wymagania wobec ubrań. Poszukują jednocześnie maksymalnej funkcjonalności materiału i oczywiście nowoczesnego designu. Ich głównym priorytetem jest wydajność, więc odzież nie może ich w żaden sposób ograniczać i musi być skutecznym wsparciem dla mięśni. Dlatego też materiał powinien być elastyczny i dokładnie przylegający do ciała, dzięki temu nie będzie się zwijał. Poza tym spodenki sportowe, czy też legginsy powinny mieć wyższy stan oraz minimalną liczbę szwów. Oczywiście najlepsze są modele całkowicie bezszwowe.

Jakie znaczenie ma rodzaj materiału wykorzystywany do produkcji ubrań sportowych?

 

Ważnym kryterium do rozważenia przy wyborze odzieży sportowej jest rodzaj materiału. Najczęściej spotykamy bawełniane modele, które używane są raczej do rekreacyjnych celów i do noszenia na co dzień oraz odzież funkcjonalną, przeznaczoną do treningu. Materiał bawełniany niestety mocno chłonie wilgoć, ale schnie wolno i nie jest w stanie szybko odparować potu z ubrań. Zdarza się, że przez powolne schnięcie, ubrania stają się nieprzyjemnie zimne na ciele i tym samym powodują wychłodzenie. Dlatego też bawełniana odzież sportowa jest odpowiednia do mniej intensywnych ćwiczeń, takich jak pilates, czy też stretching. Po prostu nadaje się do treningów, podczas których nie pocimy się zbyt intensywnie.

Z kolei odzież sportowa wykonana z praktycznego i lekkiego poliestru, bardzo dobrze odprowadza pot z ciała i schnie znacznie szybciej. Materiał funkcjonalny jest zatem idealnym wyborem np. na treningu fitness. Po wybraniu materiału i ogólnego projektu powinniśmy również wziąć pod uwagę charakter treningu i dopiero wówczas wybrać odpowiednią odzież treningową. Cieplejszy strój do ćwiczeń lepiej rozgrzeje mięśnie i sprawi, że będziemy się intensywniej pocić. Takie rozwiązanie może pomóc szybciej spalić tkankę tłuszczową. Nie należy jednak zapominać, że ciało może się przegrzać, więc wszystko trzeba robić z umiarem. Z drugiej strony, jeśli jesteśmy niedostatecznie ubrani i marzniemy na treningu, to mięśnie nie rozgrzeją się wystarczająco i będziemy narażeni na większe ryzyko kontuzji. 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą! W szczególności polecamy sportowe bluzy i spodnie dresowe!

pixel