Darmowa dostawa od 70,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać odpowiedni biustonosz sportowy?

2022-06-27
Jak wybrać odpowiedni biustonosz sportowy?

Jeżeli zaliczasz się do aktywnych kobiet i bez względu na to, czy ćwiczysz tylko raz w tygodniu, czy też regularnie trenujesz na co dzień, to oczywiste jest, że potrzebujesz do tego celu odpowiedniej bielizny. W szczególności ważny jest właściwie dobrany stanik sportowy, który skutecznie podtrzyma biust i zapewni pełen komfort podczas ćwiczeń.

 1. Dlaczego sportowy stanik jest niezbędny dla aktywnych kobiet?
 2. Jakie są dostępne rodzaje biustonoszy sportowych?
 3. Jak wybrać właściwy rozmiar sportowego stanika?
 4. Czym powinien charakteryzować się odpowiedni biustonosz treningowy?

Dlaczego sportowy stanik jest niezbędny dla aktywnych kobiet?

 

Nie jest ważne, czy ćwiczysz w domu, czy na siłowni, ponieważ odpowiedni, sportowy biustonosz jest potrzebny w każdej z tych sytuacji. Właściwie dobrany i dopasowany redukuje wstrząsy piersi i nawet o kilkadziesiąt procent może zapobiec rozluźnieniu więzadeł. Dlatego też używając go, to pomimo intensywnych ćwiczeń będziesz mogła cieszyć się jędrnym biustem. Poza tym ten rodzaj bielizny zapewnia pełen zakres ruchu, dzięki elastycznemu i równocześnie przewiewnemu materiałowi. Aby zagwarantować sobie autentyczną wygodę i przy okazji zadbać o swoje zdrowie, powinnaś wybrać właśnie ten rodzaj bielizny, gdyż zapewni  Ci on skuteczne wsparcie podczas treningu. 

Jakie są dostępne rodzaje biustonoszy sportowych?

 

Biustonosze można podzielić na trzy kategorie ze względu na sposób ich wzmocnienia.
Jest to:

 • Kompresja
  Biustonosze kompresyjne mocują biust do ciała za pomocą mocnego, ale elastycznego materiału i nie posiadają miseczek

 • Staniki sportowe z miseczkami
  Biustonosze z miseczkami mocują biust na wzór klasycznych biustonoszy. Są bardziej odpowiednie dla większych piersi.

 • Hybryda
  Jest to połączenie biustonosza kompresyjnego i koszykowego, zawiera zarówno dzianinę kompresyjną, jak i miseczki.

Jeśli chodzi o rodzaje biustonoszy odpowiednie do wykonywanych aktywności, to modele z lekkim podparciem są odpowiednie do ćwiczeń o niskiej intensywności np. takich jak pilates. Z kolei stanik ze średnim wsparciem można zastosować np. podczas chodzenia, ćwiczeń siłowych, czy też do power jogi. Natomiast modele zapewniające wysokie wsparcie, dają duży komfort podczas treningu funkcjonalnego, Cross Fitu, biegania, skakania na skakance, czy też podczas uprawiania gimnastyki. Jeśli masz miseczkę w rozmiarze D i więcej, to do każdej aktywności, nawet o niskiej intensywności, zawsze powinnaś wybierać modele z wysokim wsparciem.

stanik 4f

Mówiąc najprościej, im intensywniejszy wysiłek i im większe piersi, tym większego potrzebujesz wsparcia od swojej bielizny sportowej. Z kolei, jeśli potrzebujesz biustonosza dla dziewczynki w wieku szkolnym, która aktywnie uprawia sport, to ze względu na to, że jej ciało się zmienia i piersi wciąż rosną, to należy wybrać dziewczęcy stanik sportowy z niskim podparciem, który ochroni piersi podczas ruchu.

Jak wybrać właściwy rozmiar sportowego stanika?

 

Jeśli zdecydujesz się na stanik z miseczkami, to zadanie jest proste. Oznacza to, że rozmiar biustonosza będzie taki sam jak normalnego, codziennego stanika, jeżeli chodzi o obwód klatki piersiowej i wielkość miseczek. Natomiast biustonosze kompresyjne są zwykle numerowane jako XS-XL. Jak więc zdecydować się na właściwy? W tym celu warto postawić na tabelę konwersji rozmiarów staników sportowych

Czym powinien charakteryzować się odpowiedni biustonosz treningowy?

 

Dobrze dopasowany stanik sportowy nie powinien wypychać biustu z dekoltu ani wypływać zza dolnego brzegu lub pod pachami, tylko piersi powinny naturalnie wypełniać miseczki pod kompresyjnym materiałem. Natomiast paski nie mogą wbijać się w skórę oraz opadać i  luźno zwisać. Bielizna nie powinna także dotykać szyi, tylko dokładnie leżeć na ramionach i podpierać piersi. Poza tym paski nie powinny uciskać ani w inny sposób przeszkadzać podczas ruchu.Kiedy więc przymierzasz stanik i podnosisz ręce nad głowę, dolny brzeg nie może się podwijać. A jeśli pochylisz się do przodu, piersi również powinny pozostać na swoim miejscu, nawet podczas aktywności, do której biustonosz jest przeznaczony. Warto także dla większej pewności, zrobić kilka przysiadów.

Zazwyczaj staniki sportowe uszyte są z funkcjonalnego materiału, takiego jak poliester, polipropylen, poliamid i elastan. Dzięki temu są przewiewne, szybko wysychają oraz zapewniają pełną swobodę ruchu.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego!
W szczególności polecamy staniki sportowe!

pixel