Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Historia dresu Adidas, który zrewolucjonizował światową modę

2020-11-30
Historia dresu Adidas, który zrewolucjonizował światową modę

Ponadczasowy dres Adidas z logo trefoil i kultowymi trzema pasami to obecnie już klasyka, która nieustannie jest w modzie. Różne wariacje na temat właśnie tego modelu,  wykorzystało już wielu projektantów w swoich kolekcjach. Zachowane w sportowym lub casualowym charakterze kreacje, do których wykorzystano elementy i akcesoria sportowe stają się coraz bardziej popularne.Obecnie trudno sobie wyobrazić sportową odzież, która jest tak uniwersalna i odporna na upływ czasu, jak dres Adidas.

 

  1. Jaka jest historia dresu Adidas?
  2. Dlaczego dresy Adidas cieszą się tak olbrzymią popularnością, pomimo upływu czasu?
  3. Jakie zastosowanie w modzie ma dres Adidas?

 

 

Jaka jest historia dresu Adidas?

 

Kultowy dres Adidas z charakterystyczną koniczynką i trzema pasami stał się ikoną kultury i stylu wywodzącego się ze sportu. Adi Dassler, czyli założyciel firmy Adidas w 1925 roku wypuścił na rynek swoje pierwsze buty sportowe, a po ponad czterdziestu latach, w 1967 roku zdecydował się rozszerzyć swoją ofertę i zaprojektował profesjonalną odzież dla sportowców. Postanowił ją przetestować i sprawdzić, jak będzie odbierana przez sportowców, jak i osoby ceniące sobie zdrowy styl życia. W tym czasie bardzo popularny stał się trend na bycie sprawnym i wygimnastykowanym. Właśnie dlatego w ówczesnej telewizji prezentowano wiele programów z ćwiczeniami gimnastycznymi.Dokładną nazwą tego sportowego kompletu jest dres Adidas Beckenbauer. Powstała ona od nazwiska niezwykle popularnego i uwielbianego w latach siedemdziesiątych niemieckiego piłkarza Franza Beckenbauera. Firma Adidas w roku 1967 roku zaproponowała podpisanie kontraktu z Beckenbauerem. Oczywiście zgodził się na tę propozycję i bardzo szybko rozpropagował wcześniej wspominany dres, który firma Adidas wprowadziła go do powszechnej sprzedaży. Franz Beckenbauer w siedemdziesiątych latach był jednym z najbardziej znanych piłkarzy na świecie, oczywiście zaraz po słynnym Pele. To właśnie dzięki niemu Bayern Monachium dotarł do wielu mistrzostw Europy, a w  roku 1974 zwyciężył w Pucharze Świata. Jego popularność bardzo przyczyniła się do rozpowszechnienia, tego wyjątkowego kompletu.Początkowo dresy używane były wyłącznie przez sportowców, jako kombinezony rozgrzewkowe. Taka odzież była bardzo powszechna wśród sportowców, jednak Adidas uszył swoje dresy z lekkich, syntetycznych materiałów, które cechowały się dobrą termowentylacją, rezygnując z rozciągliwej wełny. Komplety zostały zaprojektowane w wielu intensywnych kolorach, które miały na celu zwiększyć widoczność zawodników na boisku. Najpierw był to model z wysokim kołnierzem i praktycznym zamkiem błyskawicznym z przodu. Jednakże najbardziej charakterystyczną cechą tego dresu były sygnowane przez firmę trzy pasy. Na początku występowały tylko na obuwiu, ale w późniejszym okresie projektanci poprowadzili je wzdłuż ramion i nogawek dresowych spodni.

adi dasler

 

Dlaczego dresy Adidas cieszą się tak olbrzymią popularnością, pomimo upływu czasu?

 

Ten wyjątkowy dres istnieje już od ponad pięciu dekad i wciąż cieszy się niezwykłą popularnością. Specyficzny design właściwie nie zmienił się od lat. Zazwyczaj jest on uszyty z oddychających, odprowadzających wilgoć na zewnątrz materiałów. Posiada też funkcjonalną, rozsuwaną bluzę i wygodne spodnie na gumie i ze ściągaczami. Jego uniwersalny charakter sprawia, że ciągle znajduje  wielu zwolenników i wciąż istnieje w świadomości znanych projektantów. Dres Adidas Beckenbauer stanowił niepowtarzalne połączenie komfortu, trwałości i odjazdowego stylu i dlatego też stał się supernową w świecie mody. Najpierw przemknął przez Atlantyk i stał się idealnym strojem do joggingu, następnie do aerobiku, a w 1985 roku, kiedy trzech facetów z Hollis Queens założyło swoje potrójne paski, jako Run-DMC, dres Adidasa przekształcił się w oficjalny strój hip-hopu. 

 

Jakie zastosowanie w modzie ma dres Adidas?

 

Dres Adidas Beckenbauer na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych zrewolucjonizował świat mody. Słynny pisarz i historyk mody Andy Gilchrist twierdzi, że dres Beckenbauera jest tak wyjątkowy i ponadczasowy, że być może za 100 lat, będzie najbardziej formalnym ubraniem. Przypomina on również, że biały krawat także wywodzi się ze świata sportu.W obecnych czasach zarówno całe zestawy dresowe Adidas, bluzy, jak i spodnie dresowe Adidas bardzo często są używane, jako niezbędny element wielu ciekawych stylizacji o swobodnym, sportowym charakterze. Stanowią one wygodne uzupełnienie wielu kreatywnych i niezwykle interesujących kreacji, które zajmują coraz bardziej znaczące miejsce w świecie mody.Polecamy i zapraszamy do przejrzenia naszej oferty!

adidas dres regista

 

pixel