Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ewolucja odzieży sportowej

2021-07-16
Ewolucja odzieży sportowej

Dziś wydaje się, że cały świat napędzany jest przez specyficzną machinę finansową, do której zalicza się właśnie sport i cały związany z nim przemysł. Jeśli chodzi o zarabianie pieniędzy, to jest obecna na każdym kroku, miliardowa waga ciężka, która zaczyna się od rozrywki, a kończy na modzie. Właśnie dlatego w przemyśle produkującym odzież sportową, obecnie jest miejsce zarówno dla profesjonalistów, amatorów, entuzjastów, jak i krytyków. 

 

  1. W jaki sposób sport wpłynął na świat mody?
  2. W jaki sposób moda sportowa funkcjonuje w naszym codziennym życiu?
  3. Jak to się stało, że skromna bluza z kapturem zyskała taką sławę?

 

W jaki sposób sport wpłynął na świat mody?


Sport i moda zawsze były odpowiedzią na zmiany społeczne. Na przykład, przed rewolucją przemysłową moda była dostosowana głównie do klasy wyższej. Niedopuszczalne wręcz było założenie casualowego stroju do teatru, czy na koncert. 
Przed emancypacją sport był silnie związany z płcią męską. Wówczas to dopuszczenie kobiet do świata sportu, zwłaszcza przez męską część, ale i również przez tradycyjne damy, uważane było wręcz za nonsens. Dziś bariery płciowe znikają, a zarówno konsumenci, jak i marki, zarabiają wystarczająco dużo pieniędzy, by moda i sport stały się dostępne dla wszystkich. Moda i sport to po prostu genialne sposoby na spędzanie wolnego czasu i właśnie na wydawanie pieniędzy.

Kiedyś sport był rozrywką tylko dla tych, którzy mieli odpowiednie środki finansowe na sprzęt i oczywiście energię do gry. Gdy przemysł zastąpił pracę fizyczną, wysiłek fizyczny mógł wreszcie stać się zabawą także dla klasy robotniczej. Z kolei fotografia i film wpłynęły na to, że sport stał się dostępny dla tych, którzy nie mogli pójść na mecz. Oczywiście dzięki takiej promocji, powstała moda na sportowy styl życia. Dlatego też wówczas także producenci odzieży sportowej, zaczęli zarabiać olbrzymie pieniądze. Sportowa moda wykroczyła wówczas już poza hale i boiska i weszła na ulice. Oprócz naśladowania ikon filmu, które chętnie fotografowały się i występowały w strojach sportowych, także fani konkretnych drużyn, ubierając się w sportowym stylu, mieli możliwość okazania swojego przywiązania i niejednokrotnie wręcz uwielbienia sportowcom. W którymś momencie historii sport zamienił się w rywalizację narodów, ale w pokojowej wersji, czyli bez wojen. Walka i towarzyszące jej emocje odbywały się jedynie na trybunach sportowych np. podczas meczów piłkarskich.

W jaki sposób moda sportowa funkcjonuje w naszym codziennym życiu?


Aby zauważyć, jak mocno sportowe inspiracje modowe zakorzeniły się w powszechnej świadomości, wystarczy przeanalizować dzień, średnio aktywnej osoby. 
Po obudzeniu szykuje się ona na trening na siłowni, dlatego też przygotowuje do tego celu odpowiedni strój sportowy. Po treningu zdejmuje swoją specjalistyczną odzież i przebiera się w wygodny T-shirt, bluzę z kapturem, polo i oczywiście zakłada klasyczne trampki.Z kolei po powrocie z pracy, odpoczywa w domu w swojej najprzyjemniejszej, sportowej bluzie. Jeśli wykonuje pracę, w której nie jest wymagany ścisły dress code, to często zakłada także stylizację zachowaną w sportowym stylu, właśnie do pracy.W ten sposób zupełnie nieświadomie, większość dnia można spędzić w stroju sportowym. Obecnie na co dzień zakładamy np. trampki, czyli buty pierwotnie używane np. do gry w piłkę, czy też w tenisa. Nosimy także koszulki polo, które zostały stworzone również na kort tenisowy, czy też do tradycyjnej gry w polo. Z kolei bluzy z kapturem były początkowo odzieżą wyczynową, ale w dzisiejszych czasach stały się modowym niezbędnikiem, a ich luksusowe wersje kosztują nawet 2000 dolarów. Są to doskonały przykłady na to, jak daleko zaszliśmy w łączeniu sportu, mody i kultury w codziennym życiu.

Jak to się stało, że skromna bluza z kapturem zyskała taką sławę?


Na początku XX wieku w Nowym Jorku bracia Feinbloom założyli firmę produkującą odzież sportową, którą w latach trzydziestych przemianowali na "Champion". Ich prototyp koszulki ochronnej do pracy na świeżym powietrzu przekształcił się w uwielbianą przez sportowców bluzę Champion, czyli odzież zapewniającą ciepło przed i po treningu. Aby bluza jeszcze lepiej zatrzymywała ciepło, Champion wyposażył ją w również w praktyczny kaptur. 
Studenci college'u zaczęli nosić swoje bluzy z kapturem poza boiskiem, a ubranie szybko zyskało przychylność poza kampusami, ze względu na swoją użyteczność i wszechstronność. Kiedy subkultury lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych chwyciły za bluzę z kapturem, uczyniły z niej symbol antyestablishmentu. W krótkim czasie pojawiły się one w sporcie, muzyce i streetwearze.

Dziś, kiedy bluzy z kapturem pojawiają się na arenie mody, Champion wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich nowoczesnych klientów, którzy są gotowi zapłacić najwyższą cenę za markę z takimi korzeniami. Ta krótka historia popularyzacji  bluzy z kapturem jest przykładem, jak można efektywnie połączyć biznes, sport i modę, przy okazji odpowiadając na pragnienia docelowej grupy odbiorców.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

bluza z kapturem adidas trefoil

pixel