Darmowa dostawa od 70,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym charakteryzuje się odzież termoaktywna?

2022-12-27
Czym charakteryzuje się odzież termoaktywna?

Jeśli zaliczamy się do osób preferujących sport i różne aktywności na świeżym powietrzu, to z całą pewnością doceniamy właściwości profesjonalnej odzieży sportowej. Oczywiście najbardziej funkcjonalne ubrania są lekkie, oddychające, szybkoschnące i wyposażone w dodatkowe technologie, które zapewniają odprowadzanie wilgoci czy też ochronę przed promieniowaniem UV. Jednak, kiedy trenujemy w jesienno zimowym sezonie na zewnątrz, to musimy się również wyposażyć w bardzo praktyczną odzież termoaktywną.

 1. Czym różni się odzież termoaktywna od zwykłej odzieży sportowej?
 2. Jakie są rodzaje sportowej odzieży termoaktywnej?
 3. Jakie są najbardziej funkcjonalne koszulki sportowe? 

 

Czym różni się odzież termoaktywna od zwykłej odzieży sportowej?

 

Ubrania treningowe przede wszystkim powinny dobrze układać się na sylwetce i zapewniać pełną swobodę ruchu podczas różnych aktywności. Oczywiście odzież termoaktywna również musi spełniać te funkcje, oraz zapewniać odpowiednią temperaturę ciała podczas wysiłku tzn. powinna zarówno utrzymywać ciepło, jak i zapobiegać przegrzaniu. Właśnie dlatego jest ona specjalnie zaprojektowana tak, aby zapewniała komfort i wsparcie podczas uprawiania sportu lub innych aktywności fizycznych. Oto kilka charakterystycznych cech tego typu odzieży:

 • Oddychający materiał 
  Sportowa odzież termoaktywna jest wykonana z oddychających materiałów, takich jak poliester czy bawełna, które pozwalają na odprowadzanie wilgoci z ciała, zapobiegając przegrzewaniu się ciała i nadmiernemu poceniu.

 • Przewiewność
  Ubrania treningowe zwykle zaprojektowane są w ten sposób, aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza, co sprawia, że skóra może oddychać i przez to mniej się poci.

 • Szybkoschnąca tkanina
  Sportowa odzież termoaktywna szybko odprowadza wilgoć z ciała, co pomaga utrzymać skórę suchą i zapewnia komfort podczas intensywnego wysiłku fizycznego.

 • Elastyczność
  Odzież do uprawiania sportu zazwyczaj zaprojektowana jest tak, aby mogła zapewniać swobodę ruchów i umożliwiać maksymalną wygodę podczas treningu.

 • Funkcja ochronna
  Niektóre modele odzieży termoaktywnej są wyposażone w specjalne funkcje ochronne np. filtry UV czy też w warstwy, które chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz lub wiatr.

 • Wydajność
  Ubrania termoaktywne skutecznie utrzymują optymalną temperaturę ciała, co pomaga poprawić wydajność i zwiększyć wytrzymałość podczas uprawiania sportu.

 

Jakie są rodzaje sportowej odzieży termoaktywnej?

 

Oczywiście typy ubrań termoaktywnych zależą głównie od rodzaju aktywności, do których będą one używane.Ogólnie rzecz biorąc, istnieją trzy główne rodzaje odzieży termoaktywnej:

 • Odzież do biegania jest specjalnie zaprojektowana do tego sportu i innych podobnych aktywności na świeżym powietrzu. Mogą to być np. termoaktywne koszulki z długim rękawem, spodenki lub legginsy, a także kurtki przeciwdeszczowe.

 • Odzież do sportów zimowych, czyli ubrania termoaktywne przeznaczone do aktywności na świeżym powietrzu przy niskich temperaturach powietrza. Właśnie dlatego musi być ona ciepła i powinna skutecznie chronić przed mrozem. Może to być np. kurtka z ociepleniem, spodnie narciarskie lub spodenki do snowboardu.

 • Odzież do fitnessu, czyli ubrania, które są bardzo elastyczne, lekkie i tym samym bardzo wygodne. Poza tym ten rodzaj odzieży musi także skutecznie odprowadzać wilgoć na zewnątrz, izolując ją od skóry. Do ubrań fitnessowych zaliczają się np. koszulki z krótkim rękawem, topy, spodenki lub legginsy, a także bielizna termoaktywna.

Oprócz tych trzech głównych kategorii istnieją też inne typy odzieży termoaktywnej, takie jak odzież do jazdy na rowerze, odzież do uprawiania turystyki górskiej lub odzież do pływania. Wybór odpowiedniego modelu zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji.

 

Jakie są najbardziej funkcjonalne koszulki sportowe? 

 

Najbardziej funkcjonalne ubrania sportowe to takie, które są wykonane z oddychających i szybkoschnących materiałów, takich jak poliester lub z innych syntetycznych tkanin. Warto także przy ich wyborze zwrócić uwagę na rozmiar i krój koszulki, aby była odpowiednio dopasowana i wygodna w noszeniu.

Właściwie dobrane koszulki powinny również być lekkie i elastyczne, aby mogły zapewnić pełną swobodę ruchu podczas ćwiczeń.

Dobrą opcją są także koszulki z technologią odprowadzającą wilgoć, która pomaga utrzymać skórę suchą i  tym samym zapewnia duży komfort podczas wysiłku. Można także znaleźć koszulki z dodatkowymi funkcjami, takimi jak ochrona przed promieniowaniem UV, lub modele uszyte z antybakteryjnego materiału, co może być szczególnie przydatne podczas intensywnego treningu lub uprawiania sportów w trudnych warunkach pogodowych.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą! W szczególności polecamy bieliznę termoaktywną Alpinus!

pixel