Darmowa dostawa od 70,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym jest zrównoważona moda sportowa?

2024-01-09
Czym jest zrównoważona moda sportowa?

W obecnych czasach wiele osób dba o swój wygląd oraz decyduje się na zdrowy  tryb życia. Właśnie dlatego moda sportowa może być motywacją do uprawiania aktywności fizycznej i dbania o kondycję. Wybierając więc odpowiednią odzież sportową, która produkowana jest zgodnie z zasadami zrównoważonej mody,  możemy zadbać zarówno o swój wizerunek, jak i o środowisko.

Czym charakteryzuje się zrównoważona odzież sportowa?

Naukowcy dowodzą, że regularny ruch poprawia odporność, nastrój i ogólne samopoczucie. Poza tym zapobiega wielu chorobom, takim jak otyłość, cukrzyca, nadciśnienie czy też depresja. Warto więc zdecydować się na aktywny tryb życia oraz na specjalną, sportową odzież. Dzięki temu poczujemy się lepiej w swoim ciele i zaczniemy w pełni cieszyć się życiem. Wybrane przez nas ubrania mogą także być przyjazna dla środowiska, zwłaszcza jeśli wybierzemy modele z ekologicznych i zrównoważonych materiałów. Są to tkaniny produkowane z naturalnych, odnawialnych lub recyklingowanych surowców, takich jak bawełna organiczna, len, konopie, bambus, wełna, jedwab, poliester lub nylon. Takie materiały mają mniejszy wpływ na zanieczyszczenie wody, gleby i powietrza, a także zużywają mniej energii i zasobów. Wybierając modę sportową z takich materiałów, aktywnie przyczyniamy się do ochrony naszej planety.

Ponadto moda sportowa może być również odpowiedzialna społecznie, zwłaszcza jeśli wybierzemy ubrania pochodzące z etycznej produkcji. Takie ubrania są produkowane z poszanowaniem praw człowieka, zwierząt i środowiska, a także z zapewnieniem godziwych warunków pracy i płacy dla pracowników. Takie ubrania są często certyfikowane przez organizacje, takie jak Fair Trade, GOTS, PETA, OEKO-TEX czy BSCI. Wybierając odzież sportową z takimi certyfikatami, można wspierać rozwój społeczny i gospodarczy, a także zwalczać ubóstwo, wyzysk i dyskryminację na świecie.

Jak wybierać ubrania sportowe pochodzące ze zrównoważonej produkcji?

Zrównoważona moda to doskonały sposób, aby zadbać o swój niepowtarzalny styl, komfort oraz wykazać zainteresowanie i wsparcie środowisku. Jednak, aby zakupić wysokogatunkowe ubrania produkowane w zrównoważony sposób, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników.

Oto niektóre z nich:

  • Etykiety i certyfikaty są jednym z najlepszych sposobów, aby dowiedzieć się, jak i z czego została wykonana konkretna odzież sportowa. Dzięki nim można sprawdzić, jakie materiały, barwniki, chemikalia, czy też ile energii oraz wody zużyto w procesie produkcji i dystrybucji. Ponadto można dowiedzieć się, jakie warunki pracy mieli pracownicy zaangażowani w ten proces. Powinniśmy więc szukać certyfikatów takich jak Fair Trade, B Corp, GOTS, OEKO-TEX, Bluesign, Cradle to Cradle, PETA, Vegan i inne, które gwarantują, że odzież sportowa spełnia określone standardy zrównoważonej produkcji.

  • Jakość odzieży sportowej nie oznacza tylko jej wyglądu i funkcjonalności, ale także trwałości i bezpieczeństwa. Decydując się na wysokiej jakości produkty, można uniknąć częstego kupowania nowych ubrań, co obciąża środowisko i nasz portfel. Ponadto nie będziemy narażani na szkodliwe substancje, które mogą być obecne w taniej i niskiej jakości odzieży sportowej. Wybierając więc wysokogatunkowe ubrania sportowe, będziemy cieszyć się jej komfortem i wydajnością przez dłuższy czas.

  • Warto też stawiać na lokalną i produkowaną w etyczny sposób odzież, która jest wykonywana i dystrybuowana w naszym regionie lub kraju, lub w krajach, które mają podobne lub wyższe standardy zrównoważonej produkcji. Dzięki takiemu rozwiązaniu pomagamy zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, zużycie energii i wody związane z transportem oraz logistyką. Ponadto w ten prosty sposób wspieramy lokalne gospodarki i społeczności, które często są zagrożone przez globalną konkurencją. Oprócz tego możemy mieć większą pewność, że zakupiona odzież jest produkowana w godnych warunkach pracy i płacy, z poszanowaniem praw człowieka i zwierząt.

  • Obecnie coraz popularniejsza staje się odzież sportowa z recyklingu, która została wykonana z materiałów pochodzących z odzyskanych materiałów. Wybierając recykling i ponowne użycie odzieży sportowej pomagamy zmniejszyć ilość odpadów, które trafiają na wysypiska lub do oceanów, zagrażając ekosystemom i zdrowiu ludzi i zwierząt. Można więc pomóc oszczędzać zasoby naturalne, takie jak woda, gleba, lasy, które są niezbędne dla życia na Ziemi. Warto także zaangażować się w promowanie naprawy, wymiany i dzielenia się różnymi produktami, w tym także ubraniami.

Wyzwania związane z produkcją zrównoważonej odzieży sportowej

 

Produkcja tego rodzaju ubrań niestety nie jest łatwa, ani tania. Wymaga wielu zmian i inwestycji ze strony producentów i dystrybutorów. Do wyzwań, z jakimi borykają się producenci, można zaliczyć:

Brak dostępności i przejrzystości

Produkcja zrównoważonej odzieży sportowej wymaga dostępu do materiałów i technologii, które nie są powszechnie dostępne. Wymaga także przejrzystości i śledzenia całego łańcucha dostaw, co jest trudne i czasochłonne. Wiele producentów i dystrybutorów nie ma wystarczającej wiedzy lub motywacji, aby podjąć takie działania.

Niska świadomość i popyt 

Produkcja zrównoważonej odzieży sportowej wymaga również świadomości i popytu ze strony konsumentów i rynku. Wiele osób nie interesuje się problemami związanymi z produkcją i eksploatacją odzieży sportowej, dlatego też tacy klienci nie są gotowi zapłacić więcej lub nie zamierzają zmieniać swoich nawyków zakupowych tak, aby wybierać zrównoważoną odzież sportową. Wiele osób nie ma także dostępu lub zaufania do informacji i certyfikatów dotyczących tego rodzaju produktów.

Stawiajmy więc na dobrej jakości produkty, które będą służyły naszemu zdrowiu, komfortowi, a ich produkcja nie będzie szkodziła naszej planecie!

pixel